• 1. İnternet haftası kutlama ve etkinlikleri sadece İzmir’de mi yapılıyor?

  Hayır, bu etkinlikler Bilişim Sivil Toplum Kuruluşu BT STK Platformu tarafından 1998 yılından bu yana organize edilmektedir. Nisan ayında yapılan etkinlikler 2 hafta sürmektedir. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü de İzmir İnternet Haftası adını verdiği projesi ile 12 yıldır Türkiye genelindeki hafta etkinliklerine katılmaktadır.

 • 2. http://www.internethaftasi.org.tr/ sitesi ile İzmir İnternet haftası internet sitesinin bir ilgisi var mı?

  Doğrudan bir ilgisi yoktur. İnternet Haftası etkinlikleri BT STK Platformu’nca yapılmaktadır. Tüm kurum, kuruluş ve kişilerin katılımı beklenmektedir. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü de “İzmir İnternet Haftası” projesi ile hafta kutlamalarına daha etkin katılım sağlamayı hedeflemektedir. Dolayısıyla İzmir İnternet Haftası internet sitesi aslında genel İnternet Haftası kutlamalarının İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yapılan kısmını temsil etmektedir.

 • 3. Ne kadar zamandır İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde İzmir İnternet Haftası etkinlikleri (projesi) yürütülmekte?

  2006 yılında başlayan proje bu yıl itibari ile 12. yılındadır.

 • 4. İzmir İnternet Haftası projesinin amaçları nelerdir? Bu amaçların hangilerine ulaşılmıştır, bilinçli internet kullanımı ve eğitime hangi katkılar sağlanmıştır?

  Türkiye genelinde kutlanan haftanın amaçları ile örtüşmektedir. Ayrıca öğrenim çağındaki ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri ile velilerinin bilinçli internet kullanımı konusunda kazanım hedeflemektedir. 11.yılında olan proje kapsamında on binlerce öğrenciye bilgilendirmeler yapılmış, binlerce öğretmene ve veliye doğru internet kullanımı konusunda bilgilendirmeler yapılmıştır. Yapılan yarışmalarla öğrencilerimizin interneti verimli kullanarak, kendilerine geliştirmelerine olanak sağlanmıştır. İlçelerde açılan internet kullanım seminerleri ile halkın bilinçlenmesine katkıda bulunulmuş, sertifikalar verilmiştir. Çocuk Esirgeme Kutumu Yurtlarına ziyaretler yapılmış, internet haftası vesile edilerek sosyal görevler de yapılmıştır. İnternetin yaygınlaştırılması amacı doğrultusunda web sitesi tasarımı yarışmaları düzenlenmiştir. Bu şekilde aynı zamanda kariyerini bilişim sektöründe sürdürmek ya da başlatmak isteyen gençle cesaretlendirilmiştir. İnternet ormanı ile ülkemizde bir ilke imza atılmış, çevre duyarlılığı ve internet teknolojisinin zıt değil, birlikte düşünülmesi gerektiği vurgulanmıştır. Çeşitli ilçelerde tiyatro gösterileri yapılmış, bu oyunlarda rol alan öğrenciler başta olmak üzere velileri, çevresi ve tiyatro oyununu izleyenlere internet haftası ile ilgili doğru ve etkili mesajlar verilmiştir. Bu tür etkinliklerde görev alan, rol alan öğrencilerin okul hayatları sonrası için deneyim sahibi olmaları sağlanmış olup, aynı zamanda öğrencilerin kendilerini sosyal olarak da ifade edebilmelerine olanak sağlanmıştır. İnternet kullanan kişilerin asosyal (çevresiyle iletişim yetersiz) insanlar olduğu düşüncesi, İzmir İnternet Haftası etkinlikleri ile çürümüştür, aksine interneti aktif kullanan insanların aynı zamanda başka sosyal rollerini de en iyi şekilde yerine getirebildiği, bilinçli internet kullanımı ile kişisel gelişimlerine optimum katkıyı sağladıkları ispatlanmıştır.

  Bu proje kapsamında görev alan yönetici, öğretmen, öğrenciler ve diğer tüm paydaşların sadece bu işin içinde yer alarak bile ne kadar sosyal oldukları, teknolojiyi doğru kullanma çabası içinde oldukları fark edilmesi gereken bir gerçektir.

 • 5. İzmir İnternet Dergisi yani http://izmirinternetdergisi.blogspot.com sitesinin internet haftası etkinlikleri ile bir ilgisi var mı?

  İzmir İnternet Dergisi yaşayan bir elektronik dergi çalışmasıdır. İlk kez 2010 yılında yayın hayatına başlamıştır. İzmir İnternet Haftası’nın alt projelerinden biridir. İzmir İnternet Haftasının hedeflerinden biri de internet bilinci kazandırmak, yaygınlaştırmaktır. Bu dergi ile güncel haberler, bilimsel çalışmalar, eğitimde bilişim teknolojileri vb. içeriklere yer verilmektedir. Bu dergide siz de eserinizin yayınlanmasını istiyorsanız http://izmirinternetdergisi.blogspot.com sitesinin iletişim sayfasından bize yazınız.

 • 6. İnternet haftası etkinliklerine katıldığımızda izinli sayılıyor muyuz?

  Eğer devlet okulu öğretmeni iseniz valilik oluru alınacağı için etkinlik saatlerinde görevli izinli sayılacaksınız.

top